خانه / 1 حکمت شرح ابن ابي الحدید / نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۱۳ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۱۳ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت ۱۸ صبحی صالح

۱۸-وَ قَالَ ( علیه‏السلام  )فِی الَّذِینَ اعْتَزَلُوا الْقِتَالَ مَعَهُ خَذَلُوا الْحَقَّ وَ لَمْ یَنْصُرُوا الْبَاطِلَ

حکمت ۱۳ شرح ابن ‏أبی ‏الحدید ج ۱۸   

۱۳: وَ قَالَ ع فِی الَّذِینَ اعْتَزَلُوا الْقِتَالَ مَعَهُ-  خَذَلُوا الْحَقَّ وَ لَمْ یَنْصُرُوا الْبَاطِلَ قد سبق ذکر هؤلاء فیما تقدم-  و هم عبد الله بن عمر بن الخطاب و سعد بن أبی وقاص-  و سعید بن زید بن عمرو بن نفیل و أسامه بن زید-  و محمد بن مسلمه و أنس بن مالک و جماعه غیرهم- . و قد ذکر شیخنا أبو الحسین فی الغرر-  أن أمیر المؤمنین ع لما دعاهم إلى القتال معه-  و اعتذروا بما اعتذروا به-  قال لهم أ تنکرون هذه البیعه قالوا لا-  لکنا لا نقاتل فقال إذا بایعتم فقد قاتلتم-  قال فسلموا بذلک من الذم لأن إمامهم رضی عنهم- . و معنى قوله خذلوا الحق و لم ینصروا الباطل-  أی خذلونی و لم یحاربوا معی معاویه-  و بعض أصحابنا البغدادیین یتوقف فی هؤلاء-  و إلى هذا القول یمیل شیخنا أبو جعفر الإسکافی

ترجمه فارسی شرح ابن‏ ابی الحدید

حکمت (۱۳)

خذلوا الحق و لم ینصروا الباطل. این سخن را على علیه السّلام در مورد کسانى که از همراهى او در جنگ-  جمل-  خود دارى و کناره گیرى کرده‏اند فرموده است. «حق را خوار و زبون ساختند و باطل را هم یارى ندادند.» ابن ابى الحدید ضمن شرح این سخن مى‏گوید: نامهاى این گروه را در مباحث پیشین آوردیم که عبد الله بن عمر بن خطاب و سعد بن ابى وقاص و سعید بن زید بن عمرو بن نفیل و اسامه بن زید و محمد بن مسلمه و انس بن مالک و جماعتى دیگر بودند.

شیخ ما ابو الحسین در کتاب الغرر آورده است که امیر المؤمنین علیه السّلام هنگامى که‏ آنان را براى شرکت در جنگ فراخواند و آنان بهانه آوردند، به آنان فرمود: آیا منکر این بیعت هستید گفتند: نه، ولى جنگ هم نمى‏کنیم. فرمود: اینک که بیعت کرده‏اید، چنان است که در جنگ هم شرکت کرده‏اید و بدین گونه آنان از نکوهش به سلامت ماندند که امام ایشان از آنان خشنود بوده است. معنى سخن على علیه السّلام هم این است که مرا یارى ندادند و همراه من با معاویه جنگ نکردند. گروهى از یاران بغدادى ما در باره این قوم متوقف هستند و اظهار نظر نمى‏ کنند، از جمله شیخ ما ابو جعفر اسکافى هم به همین عقیده مایل است.

جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدیدجلد ۷ //دکتر محمود مهدوى دامغانى

 

بازدید: ۲

حتما ببینید

نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۴۸۵ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت ۴۷۷ صبحی صالح ۴۷۷-وَ قَالَ ( علیه ‏السلام  )أَشَدُّ الذُّنُوبِ مَا اسْتَخَفَّ بِهَا صَاحِبُهُ حکمت ۴۸۵ …

یک نظر

  1. ممنون.فقط شماره حکمت18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code